Nominats dels Premis de la Crítica

Dilluns, 06 Març 2017 00:00 Escrit per 
'Davant la jubilació', una de les obres favorites als Premis de la Crítica. 'Davant la jubilació', una de les obres favorites als Premis de la Crítica.

La XIX edició dels guardons tindrà lloc el 27 de març a l’Antiga Fàbrica Estrella Damm.

Els Premis de la Crítica de les Arts Escèniques, organitzats en aquesta etapa per l'associació de crítics Recomana, arriben a la seva dinovena edició i enguany celebraran la festa de lliurament de premis coincidint amb el Dia Mundial del Teatre.

La gala, que tindrà lloc el dia 27 de març a l’Antiga Fàbrica Estrella Damm, posarà punt i final a la jornada de reivindicació i celebració de les arts escèniques.Els periodistes culturals Anna Pérez Pagès i Toni Puntí seran de nou els encarregats de conduir l’entrega de premis, que comptarà amb l’actuació de la companyia Teatre Tot Terreny dirigits per Quimet Pla.

En aquesta nova convocatòria els guardons consoliden el premi Arts de Carrer, i fan créixer els de dansa amb la incorporació de quatre premis especials que reconeixen companyies i creadors en les categories d’espai escènic, música, il·luminació i vestuari.

Com a novetat, aquesta edició es complementarà una una sèrie de debats crítics els dies 20 de març (C
reació i l’autoria, al Teatre Romea) i 24 de març (Escenografia i il·luminació, a l'Institut del Teatre).

 

Els finalistes de les diferents categories, segons la deliberació dels jurats, són:

 

TEATRE

 

Espectacle:

 

Dansa d’agost (La Perla 29 / Direcció: Ferran Utzet)

 

Davant la jubilació (Fundació Teatre Lliure-Temporada Alta / Direcció: Krystian Lupa)

 

El professor Bernhardi (TNC / Direcció: Xavier Albertí)

 

 

Espectacle internacional:

 

De stille kracht (La força oculta) (Direcció: Ivo van Hove)

 

De welwillenden (Les benignes) (Direcció: Guy Cassiers)

 

MDLSX (Motus / Direcció: Enrico Casagrande i Daniela Nicolò)

 

 

Director:

 

Julio Manrique (La treva)

 

Lluís Pasqual (A teatro con Eduardo)

 

Ferran Utzet (Dansa d’agost)

 

 

Actriu principal:

 

Emma Vilarasau (Infàmia)

 

Laura Conejero (La fortuna de Sílvia)

 

Marta Angelat (Davant la jubilació)

 

 

Actor principal:

 

Lluís Homar (El professor Bernhardi)

 

Ramon Madaula (A teatro con Eduardo)

 

Ernest Villegas (Un obús al cor)

 

 

Actriu repartiment:

 

Anna Moliner (Infàmia)

 

Rosa Renom (El preu)

 

Mima Riera (La treva)

 

 

Actor repartiment:

 

Manel Barceló (El professor Bernhardi)

 

Ramon Madaula (La treva)

 

Lluís Villanueva (Caïm i Abel)

 

 

Musical:

 

El despertar de la primavera (Orígens Produccions)

 

Gente bien (La Cubana)

 

Scaramouche (Dagoll Dagom)

 

 

Text:

 

hISTÒRIA (Jan Vilanova Claudín)

 

Infàmia (Pere Riera)

 

Victòria (Pau Miró)

 

 

Dramatúrgia / Adaptació:

 

El professor Bernhardi (Lluïsa Cunillé)

 

In memoriam (Lluís Pasqual)

 

Ronda naval sota la boira (Adrià Aubert i Maria Canelles)

 

 

Espai escènic:

 

A teatro con Eduardo (Alejandro Andújar i Lluís Pasqual)

 

El professor Bernhardi (Lluc Castells i Jose Novoa)

 

Victòria (Max Glaenzel)

 

 

Il·luminació:

 

A teatro con Eduardo (Xavi Clot)

 

Dansa d’agost (Guillem Gelabert)

 

Un obús al cor (Quim Blancafort)

 

 

Vestuari:

 

A teatro con Eduardo (Alejandro Andújar)

 

Maria Estuard (Mercè Paloma)

 

Scaramouche (Montse Amenós)

 

 

Eines digitals:

 

Birdie (Vicenç Viaplana i Alberto Barberá)

 

Claudia (Eugenio Szwarcer)

 

Nora (Joan Rodón)

 

 

Espai sonor:

 

Davant la jubilació (Roger Ábalos)

 

Pluja (Clara Peya)

 

Scaramouche (Roc Mateu)

 

 

Noves tendències:

 

Afasians – The Last Conference (Los Corderos-sc i Za!)

 

Birdie (Agrupación Señor Serrano)

 

Claudia (La conquesta del Pol Sud)

 

 

Revelació:

 

El despertar de la primavera (Companyia jove: Elisabet Molet, Laura Daza, Jana Gómez, Clara Solé, Mireia Coma, Clara Gispert; Marc Flynn, Eloi Gómez, Dídac Flores, Marc Udina, Roc Bernadí, Àlex Sanz, Bittor Fernández)

 

Enric Montefusco (Tata Mala)

 

Ricard Farré, Enric Cambray (Les dones sàvies)

 

 

TEATRE FAMILIAR / PER A JOVES

 

Espectacle familiar:

 

Renard o el llibre de les bèsties (Teatre obligatori)

 

Nàufrags (La Industrial Teatrera)

 

Libèl·lula (Cia. Toti Toronell)

 

 

Espectacle per a joves:

 

Tata Mala (Enric Montefusco & Buena suerte)

 

El despertar de la primavera (Orígens Produccions)

 

Mal Martínez. Humor i hòsties. (El Terrat)

 

 

DANSA

 

Espectacle:

 

Afasians / The Last Conference  (Los Corderos & Za!)

 

La piel del huevo te lo da (Sol Picó)

 

7 Lunas (María Muñoz - Niño de Elche)

 

 

Espectacle internacional

 

Mongrel (Göteborgsoperans Danskompani)

 

Nicht Schlafen (Alain Platel-les ballets C de la B)

 

The dogs days are over (Jan Martens)

 

 

Coreografia

 

Escrit en l'Aire (Gelabert - Valère Novarina - Moisès Maicas)

 

Mongrel (Marina Mascarell - Göteborgsoperans Danskompani)

 

Oskara (Marcos Morau - Kukai Dantza)

 

 

Solo

 

Escrit en l'Aire (Gelabert - Valère Novarina - Moisès Maicas)Le Recital des Postures (Yasmine Hugonnet)

 

Molar (Quim Bigas)

 

 

Ballarina

 

Eulàlia Bergadà (Gold Dust Rush)

 

Marina Rodríguez (Kova ¬ Geographic Toolsl)

 

Roser Tutusaus (Menar)

 

 

Ballarí

 

Ciro Tamayo (Coppélia - Ballet Nacional de Sodre)

 

David Climent (Afasians -The Last Conference / Al Baile)

 

Miquel Fiol (Back Àbac)

 

 

ARTS DE CARRER

 

Espectacle:

 

Menar (Joan Català i Roser Tutusaus)

 

Molar (Quim Bigas)

 

Terra condere (Silere)

 

 

Jurats i bases dels XIX Premis de la Crítica

 

Els membres del jurat ho són per invitació del comitè dels Premis de la Crítica, invitació dirigida només a aquells professionals que, de manera regular i destacada, hagin exercit la prescripció teatral durant almenys cinc anys en mitjans escrits, audiovisuals i/o digitals.

 

JURATS I MEMBRES

 

Jurat Teatre

 

Coordina: Juan Carlos Olivares

 

Membres: Joan-Anton Benach, Jordi Bordes, Sergi Doria, Santi Fondevila, Andreu Gomila, César López Rosell, Iolanda G. Madariaga, Marcos Ordóñez, Juan Carlos Olivares, Ramon Oliver, Xavi Pardo, María José Ragué, José Carlos Sorribes, Andreu Sotorra

 

Jurat Familiar

 

Coordina: Jordi Bordes

 

Membres: Ferran Baile, Jordi Bordes, Núria Cañamares , Iolanda G. Madariaga, Víctor Giralt, Andreu Sotorra, Carme Tierz, Josep M. Viaplana

 

Jurat Dansa

 

Coordinen:  Bàrbara Raubert i Jordi Sora

 

Membres: Bàrbara Raubert, Carmen del Val, Sara Esteller, Montse Otzet, Jordi Sora i Clàudia Brufau

 

Jurat Arts de Carrer

 

Coordina: Manuel Pérez Muñoz

 

Membres: Núria Cañamares, Imma Fernandez, Aída Pallarès, Manuel Pérez Muñoz, Mercè Rubià, Oriol Puig Taulé.

 

Els premis no inclouen dotació econòmica. Els espectacles a valorar són els de l’any natural del 2016.

Entra per fer un comentari