'Truman' gran triomfadora dels Premis Gaudí Destacat

Dilluns, 01 Febrer 2016 10:54 Escrit per 
Javier Cámara al recollir el guardó a Millor Actor Secundari Javier Cámara al recollir el guardó a Millor Actor Secundari

La cinta de Cesc Gay obté sis guardons de les 11 candidatures a les quals optava.

La gala d'entrega dels VIII Premis Gaudí ens deixa un guanyador clar, el film de Cesc Gay Truman, duel interpretatiu entre Ricardo Darín i Javiern Cámara que ha aconseguit sis dels premis, entre ells alguns dels més importants, com els de Millor Pel·lícula en Llengua No Catalana, Millor Director per a Cesc Gay, Millor Guió per a Cesc Gay i Tomàs Aragay, Millor Actor Protagonista per a Ricardo Darín i Millor Actor Secundari per a Javier Cámara.

En recollir el premi a la Millor Direcció, Cesc Gay va confessar que Truman havia estat una pel·lícula especial per ell, i ha dedicat a tot el seu equip el guardó, remarcant que la cinta havia estat rodada entre Madrid i Barcelona i que, fins i tot, havia dirigit per Whatsapp.


La gala, conduïda per l'actriu Rossy de Palma a l'Auditori del Fòrum de Barcelona, va tenir altres guanyadors destacats com el film El camí més llarg per tornar a casa que ha obtingut el guardó a la Millor Pel·lícula. El seu director, Sergi Pérez, va reconèixer al recollir el guardó que ha estat un camí molt llarg fins a arribar aquí, dedicant el premi a l'equip de treball que ha treballat en condicions molt precàries.

El rey de la Havana d'Agustí de Villaronga, que era una altra de les grans favorites amb 12 nominacions, ha aconseguit quatre premis, Millor Muntatge per a Raúl Román, Millor Música Original per a Joan Valent, Millor Fotografia per a Josep Maria Civit i Millor Vestuari per a María Gil i Sonia Segura.

Reproduïm tot seguit el llistat complet dels premiats.

1. Millor Pel·lícula 

 

El camí més llarg per tornar a casa

 

Dirigida per Sergi Pérez, escrita per Sergi Pérez, Eric Navarro i Roger Padilla i produïda per Niu d'Indi amb la producció associada de No hay banda (Martín Samper).

 

 

 

2. Millor Pel·lícula en llengua no catalana

 

Truman

 

Dirigida per Cesc Gay, escrita per Cesc Gay i Tomàs Aragay i produïda per Imposible Films, BD Cine i Trumanfilm AIE amb la participació de Televisión Española, Televisió de Catalunya i Movistar+.

 

 

 

3. Millor Direcció

 

Cesc Gay per Truman

 

 

 

4. Millor Guió

 

Cesc Gay i Tomàs Aragay per Truman

 

 

 

5. Millor Protagonista Femenina

 

 Laia Costa per Victoria 

 

 

 

6. Millor Protagonista Masculí

 

 Ricardo Darín per Truman

 

 

 

7. Millor Direcció de Producció

 

Josep Amorós per Anacleto: Agente secreto

 

 

 

8. Millor Pel·lícula Documental

 

Game Over

 

Dirigida per Alba Sotorra, escrita per Isa Campo i produïda per Loto Films, Promarfi Futuro 2010, Televisió de Catalunya, Gaia Audiovisuals, Televisión Española i Dirk Manthey Film UG.

 

 

 

9. Millor Curtmetratge

 

El Adiós

 

Escrit i dirigit per Clara Roquet i produït per Lastor Media.

 

 

 

10. Millor Pel·lícula per a Televisió

 

13 dies d'octubre

 

Dirigida per Carlos Marques-Marcet, escrita per Alfred Pérez-Fargas i Roger Danès i produïda per Batabat, Lastor Media i Televisió de Catalunya.

 

 

 

11. Millor Pel·lícula d’Animació

 

Atrapa la bandera

 

Dirigida per Enrique Gato, escrita per Jordi Gasull, Javier Barreira i Neil Landau i produïda per 4 Cats Pictures, Ikiru Films, Telecinco Cinema, Telefónica Studios, Los Rockets La Película AIE i Lightbox Animation.

 

 

 

12. Millor Direcció Artística

 

Balter Gallart per Anacleto: Agente secreto

 

 

 

13. Millor Actriu Secundària

 

Dolores Fonzi per Truman

 

 

 

14. Millor Actor Secundari

 

Javier Cámara per Truman

 

 

 

15. Millor Muntatge

 

Raúl Román per El Rey de La Habana

 

 

 

16. Millor Música Original

 

Joan Valent per El Rey de La Habana

 

 

 

17. Millor Fotografia

 

Josep Maria Civit per El Rey de La Habana

 

 

 

18. Millor Vestuari

 

María Gil i Sonia Segura per El Rey de La Habana

 

 

 

19. Millor So

 

Oriol Tarragó, Sergio Bürmann i Marc Orts per Anacleto: Agente secreto

 

 

 

20. Millors Efectes Visuals

 

Lluís Castells i Lluís Rivera per Anacleto: Agente secreto 

 

 

 

21. Millor Maquillatge i Perruqueria

 

Pablo Perona, Sylvie Imbert i Paco Rodríguez per Nobody Wants the Night (Nadie quiere la noche) 

 

 

 

22. Millor Pel·lícula Europea

 

Mandariinid (Mandarines)

 

Escrita i dirigida per Zaza Urushadze i produïda per Allfilm i Georgian Film, (Estònia,Geòrgia)

 

 

 

 

 

 

 

Entra per fer un comentari