'La propera pell' favorita als Premis Gaudí

Dimarts, 03 Gener 2017 00:00 Escrit per 
Fotograma de 'La propera pell' Fotograma de 'La propera pell'

'100 metros' i 'Un monstre em ve a veure' són altres dels títols més nominats.

Un any més, les produccions catalanes més modestes i alternatives s'han fet amb la major quantitat de nominacions per als premis Gaudí, en clara competició amb les superproducions que compten amb participació catalana. La propera pell, la primera incursió d'Isaki Lacuesta i Isa Campos en el terreny del thriller és la favorita de l'edició amb 14 nominacions.

La segueixen de prop, amb 11 candidatures, la superproducció fantàstica de J.A. Bayona Un monstre em ve a veure (que també és la favorita als Goya); i la història de superació 100 metros, de Marcel Barrena a la direcció i Dani Rovira de protagonista.

També destaquen l'adaptació de l'obra de teatre 'El rei borni', de Marc Crehuet, amb 8 nominacions, i la nova pel·lícula d'Albert Serra, La mort de Lluís XIV, sobre l'agonia del rei francès, que en té 7.

Aquest és el llistat complet de pel·lícules nominades:

MILLOR PEL·LÍCULA
El rei borni, escrita i dirigida per Marc Crehuet i produïda per Moiré Films, Lastor Media, El Terrat i Televisió de Catalunya.
La propera pell, dirigida per Isaki Lacuesta i Isa Campo, escrita per Isa Campo, Isaki Lacuesta i Fran Araújo i produïda per Corte y Confección de Películas, La Termita Films, Sentido Films i Bord Cadre Films.
Les amigues de l’Àgata, escrita i dirigida per Laia Alabart, Alba Cros, Laura Rius i Marta Verheyen i produïda per Lastor Media.
Tots els camins de Déu, dirigida per Gemma Ferraté, escrita per Gemma Ferraté i Eduard Sola i produïda per Niu d’Indi.

 

MILLOR PEL·LÍCULA EN LLENGUA NO CATALANA
100 metros, escrita i dirigida per Marcel Barrena i produïda per Cien Metros La Película AIE, Castelao Pictures i MGN Filmes.
A Monster Calls (Un monstre em ve a veure), dirigida per Juan Antonio Bayona, escrita per Patrick Ness i produïda per A Monster Calls AIE, Telecinco Cinema, Apaches Entertainment i Películas La Trini.
Callback, dirigida per Carles Torras, escrita per Carles Torras i Martín Bacigalupo i produïda per Zabriskie AIE, Glass Eye Pix i Zabriskie Films.
La mort de Louis XIV (La mort de Lluís XIV), dirigida per Albert Serra, escrita per Albert Serra i Thierry Lounas i produïda per Capricci Films, Andergraun Films i Rosa Filmes.

 

MILLOR DIRECCIÓ
Albert Serra per La mort de Louis XIV (La mort de Lluís XIV)
Isaki Lacuesta i Isa Campo per La propera pell
Juan Antonio Bayona per A Monster Calls (Un monstre em ve a veure)
Marc Crehuet per El rei borni

 

MILLOR GUIÓ
Carles Torras i Martín Bacigalupo per Callback
Isa Campo, Isaki Lacuesta i Fran Araújo per La propera pell
Marc Crehuet per El rei borni
Marcel Barrena per 100 metros

 

MILLOR PROTAGONISTA FEMENINA
Betsy Túrnez per El rei borni
Emma Suárez per La propera pell
Ruth Llopis per El rei borni
Sílvia Pérez Cruz per Cerca de tu casa

 

MILLOR PROTAGONISTA MASCULÍ
Alain Hernández per El rei borni
Àlex Monner per La propera pell
Eduard Fernández per El hombre de las mil caras
Miki Esparbé per El rei borni

 

MILLOR DIRECCIÓ DE PRODUCCIÓ
Toni Carrizosa per Toro
Sandra Hermida per A Monster Calls (Un monstre em ve a veure)
Teresa Gefaell i Alberto Álvarez per 100 metros
Xavi Resina per La propera pell

 

MILLOR PEL·LÍCULA DOCUMENTAL
Alcaldessa, dirigida per Pau Faus, escrita per Pau Faus i Ventura Durall i produïda per Nanouk Films.
Bigas x Bigas, dirigida per Bigas Luna, escrita per Bigas Luna i Carmen Chaves i produïda per El Algarrobo Films AIE.
Priorat, dirigida per David Fernández de Castro, escrita per David Fernández de Castro, Santi Suárez, Toni Orensanz i Tono Folguera i produïda per Lastor Media, Un Capricho de Producciones i Televisió de Catalunya.
Sexe, maraques i chihuahues, escrita i dirigida per Diego Mas Trelles i produïda per Minimal Films, Televisión Española i Televisió de Catalunya.

 

MILLOR CURTMETRATGE
En la azotea, dirigit per Damià Serra Cauchetiez, escrit per Damià Serra Cauchetiez i Miguel Casanova i produït per Escac Films.
Graffiti, dirigit per Lluís Quílez Sala, escrit per Javier Gullón i Lluís Quílez Sala i produït per Euphoria Productions i Cristian Guijarro Ramos.
Tiger, escrit i dirigit per Aina Clotet i produït per Aima Productions.
Timecode, dirigit per Juanjo Giménez, escrit per Juanjo Giménez i Pere Altimira i produït per Nadir Films.

 

MILLOR PEL·LÍCULA PER A TELEVISIÓ
Ebre, del bressol a la batalla, dirigida per Roman Parrado, escrita per Eduard Sola i produïda per Setmàgic Audiovisual, Televisió de Catalunya i Enciende TV.
Fassman, l’increïble Home Radar, dirigida per Joaquim Oristrell, escrita per Joaquim Oristrell i Anna Llauradó i produïda per Mallerich Films, Alicorn Films, Televisió de Catalunya i Televisión Española.
La Xirgu, dirigida per Sílvia Quer, escrita per Margarita Melgar i produïda per Distinto Films, Zenit TV, Tito Clint Movies, Televisió de Catalunya i Televisión de Galicia.
Laia, dirigida per Lluís Danés, escrita per Lluís Arcarazo i Maria Jaén i produïda per Brutal Media i Televisió de Catalunya.

 

MILLOR PEL·LÍCULA D'ANIMACIÓ
Ozzy, dirigida per Alberto Rodríguez i Nacho La Casa, escrita per Juan Ramón Ruiz de Somavía i produïda per Arcadia Motion Pictures, Pachacamac Films AIE, Capitán Araña i BD Animation.

 

MILLOR DIRECCIÓ ARTÍSTICA
Eugenio Caballero per A Monster Calls (Un monstre em ve a veure)
Roger Bellés per La propera pell
Sebastian Vogler per La mort de Louis XIV (La mort de Lluís XIV)
Sylvia Steinbrecht per El rei borni

 

MILLOR ACTRIU SECUNDÀRIA
Adriana Ozores per Cerca de tu casa
Alexandra Jiménez per 100 metros
Clara Segura per 100 metros
Greta Fernández per La propera pell

 

MILLOR ACTOR SECUNDARI
Bruno Bergonzini per 100 metros
David Verdaguer per 100 metros
Karra Elejalde per 100 metros
Sergi López per La propera pell

 

MILLOR MUNTATGE
Albert Serra, Artur Tort i Ariadna Ribas per La mort de Louis XIV (La mort de Lluís XIV)
Domi Parra per La propera pell
Jaume Martí per Contratiempo
Jaume Martí i Bernat Vilaplana per A Monster Calls (Un monstre em ve a veure)

 

MILLOR MÚSICA ORIGINAL
Arnau Bataller per The Chosen (El elegido)
Fernando Velázquez per A Monster Calls (Un monstre em ve a veure)
Gerard Gil per La propera pell
Sílvia Pérez Cruz per Cerca de tu casa

 

MILLOR FOTOGRAFIA
Arnau Valls Colomer per Tarde para la ira
Diego Dussuel per La propera pell
Jonathan Ricquebourg per La mort de Louis XIV (La mort de Lluís XIV)
Oscar Faura per A Monster Calls (Un monstre em ve a veure)

 

MILLOR VESTUARI
Ariadna Papió per Gernika
Mercè Paloma per The Chosen (El elegido)
Nina Avramovic per La mort de Louis XIV (La mort de Lluís XIV)
Steven Noble per A Monster Calls (Un monstre em ve a veure)

 

MILLOR SO
Albert Manera i Xavier Mas per Cerca de tu casa
Alejandro Castillo, Amanda Villavieja i Denis Séchaud per La propera pell
Marc Orts, Carlos Alberto Lopes i Branko Neskov per 100 metros
Oriol Tarragó, Peter Glossop i Marc Orts per A Monster Calls (Un monstre em ve a veure)

 

MILLORS EFECTES VISUALS
Àlex Villagrasa per 100 metros
Félix Bergés, Pau Costa, David Martí i Montse Ribé per A Monster Calls (Un monstre em ve a veure)
Lluís Castells per The Chosen (El elegido)
Rafa Galdó per Toro

 

MILLOR MAQUILLATGE I PERRUQUERIA
Marese Langan per A Monster Calls (Un monstre em ve a veure)
Marion Vissac i Antoine Mancini per La mort de Louis XIV (La mort de Lluís XIV)
Miriam Blank i Laura Pellicciotta per La propera pell
Patricia Reyes i Alba Guillén per 100 metros

 

MILLOR PEL·LÍCULA EUROPEA
Elle, dirigida per Paul Verhoeven, escrita per David Birke i produïda per SBS Productions, Twenty Twenty Vision Filmproduktion, France 2 Cinéma i Entre Chien et Loup. França, Alemanya i Bèlgica.
Mustang, escrita i dirigida per Deniz Gamze Ergüven i produïda per CG Cinéma, Vistamar Filmproduktion, Uhlandfilm i Bam Film. França, Alemanya i Turquia.
Saul fia (El hijo de Saúl), dirigida per László Nemes, escrita per László Nemes i Clara Royer i produïda per Laokoon Filmgroup. Hongria.
The Lobster (Langosta), dirigida per Yorgos Lanthimos, escrita per Yorgos Lanthimos i Efthimis Filippou i produïda per Element Pictures, Scarlet Films, Faliro House, Haut et Court i Lemming Film. Irlanda, Gran Bretanya, Grècia, França, Holanda.

 

 

 

Entra per fer un comentari