Carme Portaceli, triomfadora als Premis Max

Dimarts, 06 Juny 2017 00:00 Escrit per 
L'equip de Només són dones' a la gala dels Premis Max L'equip de Només són dones' a la gala dels Premis Max

La directora guanya els guardons de millor espectacle i direcció per 'Només són dones'.

El resultat de la 20a gala dels premis Max celebrada dilluns al Palau de les Arts de València té un clar component femení. Carme Portaceli va ser la gran triomfadora de la nit en rebre els guardons de Millor espectacle teatral i Millor direcció per Només són dones, un muntatge interdisciplinari que tracta diferents històries de dones que van morir lluitant per la llibertat després de la guerra civil.

En recollir el premi, la directora el va dedicar “a Tomasa Cuevas i a tantes dones que van lluitar per la llibertat del nostre país que, com és habitual han estat oblidades i sotmeses a no tenir visibilitat”.

Accent femení també a dansa: Rocío Molina, transgressora creadora que revoluciona el flamenc, va recollir els premis a Millor intèrpret de dansa femenina, Millor coreografia i Millor il·luminació per Caída del cielo.

Completa la categoria de dansa l'espectacle Oskara, de la companyia basca Kukai Dantza amb coreografia de Marcos Morau, director de la formació catalana La Veronal. Van aconseguir els premis de millor elenc, millor espectacle de dansa i millor vestuari.

La companyia de circ eia també catalana es va emportar el Max al millor espectacle revelació per InTarsi, moment que Fabrizzio Giannini va aprofitar per reclamar un guardó propi per al circ.

Mulier, poètic espectacle sobre xanques interpretat per actrius de Maduixa Teatre, va estrenar la categoria de Max al Millor espectacle de carrer, a més d'un altre reconeixement a la composició musical.

La gala va comptar amb la direcció de Joan Font, de Comediants, que va plantejar una festa mediterrània on la Banda Simfònica de Dones del 8 de març va posar l'ambientació musical.

Aquí teniu el llistat complet dels premiats:

 

1.   Millor Espectacle de Teatre

·Només són dones de Factoria Escènica Internacional, S.L.

 

2.   Millor espectacle de dansa

·Oskara de Kukai Dantza.

 

3.   Millor espectacle musical

·  Cervantina. Versiones y diversiones sobre textos de Cervantes de  Compañía
Nacional de Teatro Clásico (CNTC-INAEM) y Ron Lalá Teatro, S.L.

 

4.   Millor espectacle de carrer 

·Mulïer de Maduixa Teatre, S.L.

 

5.   Millor espectacle infantil o familiar
·Amour de Cía. Marie de Jongh.

 

6.   Millor espectacle revelació
·inTarsi de Compañía de Circo ‘eia’.

 

7.   Millor producció privada
·Historias de Usera de Kubik Fabrik, S.L.U.

 

8.   Millor autoria teatral
· Alfredo Sanzol por La respiración.

 

9.   Millor autoria revelació
· María Cárdenas por Síndhromo.

 

10. Millor adaptació
· José Ramón Fernández por El laberinto mágico.

 

11. Millor composició musical
· Damián Sánchez por Mulïer.

 

12. Millor coreografia
· Rocío Molina por Caída del cielo.

 

13. Millor direcció d'escena 
· Carme Portaceli por No més són dones.

 

14. Millor espai escènic
· Curt Allen Wilmer porHamlet.

 

15. Millor disseny de vestuari
· Iraia Oiatzabal por Oskara.

 

16. Millor disseny d'il·luminació
· Carlos Marquerie por Caída del cielo.

 

17.  Millor actriu protagonista
· Nuria Mencía por La respiración.

 

18.  Millor actor protagonista
· Ángel Ruiz po rMiguel de Molina al desnudo.

 

19.  Millor actriu de repartiment
· Ainhoa Santamaría por La estupidez.

 

20.  Millor actor de repartiment
· Paco Ochoa por El laberinto mágico.

 

21.  Millor intèrpret femenina de dansa
· Rocío Molina por Caída del cielo.

 

22.  Millor intèrpret masculí de dansa
· Manuel Liñán por Reversible.

 

23.  Millor elenc de dansa 
· Kukai Dantza (Jon Maya, Eneko Gil, Martxel Rodríguez, Ibon Huarte, Urko
Mitxelena, Alain Maya y Jonatan López) por Oskara.

 

 

 

Entra per fer un comentari