'Incerta glòria' favorita als Gaudí amb 16 nominacions

Dimarts, 02 Gener 2018 00:00 Escrit per 
'Incerta glòria' 'Incerta glòria'

La segueix de prop Estiu 1993 amb 14 opcions a premis.

El passat 28 de desembre es van donar a conèixer les nominacions als premis Gaudí, els guardons més importants de la cinematografia catalana. Incerta glòria, d'Agustí Villaronga, amb 16 nominacions, i la multipremiada Estiu 1993, de Carla Simón, amb 14,  són les principals favorites d'un llistat que completen les cintes La llibreria, d'Isabel Coixet, amb 12 nominacions, i Tierra firme, de Carlos Marques-Marcet, amb 11.

La la gala, que presentarà l''actor David Verdaguer, que també està nominat per a millor protagonista masculí per Estiu 1993, serà el 28 de gener. L'actriu Mercè Sampietro rebrà el Gaudí d'Honor en reconeixement a la seva extraordinària trajectòria cinematogràfica.

Altres nominacions en l'apartat d'interpretació son les de les actrius Bruna Cusí (millor actriu secundària per Estiu 1993) o Laia Marull (millor actriu per Brava).

Aquí teniu el llistat complet de nominat als Gaudí 2018:


1. Millor pel·lícula

    "Brava", dirigida per Roser Aguilar, escrita per Roser Aguilar i Alejandro Hernández i produïda per Setmàgic Audiovisual, Iberrota Films i TV On
    "Estiu 1993", escrita i dirigida per Carla Simón i produïda per Inicia Films i Avalon PC
    "Incerta glòria", dirigida per Agustí Villaronga, escrita per Coral Cruz i Agustí Villaronga i produïda per Massa d'Or Produccions, Televisió de Catalunya, Aragón TV i Urresti Producciones
    "La película de nuestra vida", escrita i dirigida per Enrique Baró i Ubach i produïda per All I Need Is Money

2. Millor pel·lícula en llengua no catalana

    "Júlia ist", dirigida per Elena Martín, escrita per Elena Martín, Marta Cruañas i Pol Rebaque i produïda per Lastor Media
    "La llamada", escrita i dirigida per Javier Ambrossi i Javier Calvo i produïda per Lo Hacemos Y Ya Vemos, Sábado Películas i Apache Films
    "Tierra firme", dirigida per Carlos Marques-Marcet, escrita per Carlos Marques-Marcet i Jules Nurrish i produïda per Lastor Media i Vennerfilms
    "The Bookshop (La librería)", escrita i dirigida per Isabel Coixet i produïda per Diagonal TV, A Contracorriente Films, Green Films i Zephyr Films

3. Millor direcció

    Agustí Villaronga per "Incerta glòria"
    Carla Simón per "Estiu 1993"
    Carlos Marques-Marcet per "Tierra firme"
    Isabel Coixet per "The Bookshop (La librería)"

4. Millor guió

    Carla Simón per Estiu 1993
    Carlos Marques-Marcet i Jules Nurrish per Tierra firme
    Coral Cruz i Agustí Villaronga per Incerta glòria
    Isabel Coixet per The Bookshop (La librería)

5. Millor protagonista femenina

    Laia Artigas per Estiu 1993
    Laia Marull per Brava
    Núria Prims per Incerta glòria
    Oona Chaplin per Tierra firme

6. Millor protagonista masculí

    Antonio de la Torre per Abracadabra
    David Verdaguer per Tierra firme
    Marcel Borràs per Incerta glòria
    Ricardo Darín per Nieve negra

7. Millor direcció de producció

    Aleix Castellón per Incerta glòria
    Jordi Berenguer i Alex Boyd per The Bookshop (La librería)
    Mireia Graell per Estiu 1993
    Sergi Moreno i Sophie Venner per Tierra firme

8. Millor pel·lícula documental

    Classe valenta, dirigida per Víctor Alonso Berbel, escrita per Víctor Alonso Berbel, Borja Barrera Allué i Jan Matheu Montserrat i produïda per Compacto
    La Chana, escrita i dirigida per Lucija Stojevic i produïda per Noon Films
    Lesa humanitat, escrita i dirigida per Héctor Fáver i produïda per Vargtimmen Films
    Sasha, escrita i dirigida per Fèlix Colomer i produïda per Escac Films

9. Millor curtmetratge

    Cunetas, dirigida per Pau Teixidor Coloma, escrita per Pau Teixidor Coloma i Albert Auladell i produïda per Pau Teixidor Coloma i Coming Soon Films
    La inútil, dirigida per Belén Funes, escrita per Belén Funes i Marçal Cebrián i produïda per Miss Wasabi Films
    Les bones nenes, dirigida per Clara Roquet, escrita per Eduard Sola i produïda per Lastor Media
    Los desheredados, escrita i dirigida per Laura Ferrés i produïda per Inicia Films

10. Millor pel·lícula per a televisió

    Amics per sempre, dirigida per Roman Parrado, escrita per Alfred Pérez-Fargas i Roger Danès i produïda per Lastor Media, Som Batabat i Televisió de Catalunya
    La llum d'Elna, dirigida per Sílvia Quer, escrita per Margarita Melgar i produïda per Distinto Films, Televisió de Catalunya, Bohemian Films, Radio Télévision Suisse, Producciones Cibeles i Televisión Española
    Pau, la força d'un silenci, dirigida per Manuel Huerga, escrita per Maria Jaén i Jordi Vallejo i produïda per Minoria Absoluta
    Res no tornarà a ser com abans, dirigida per Carol López, escrita per Carol López i Helena López i produïda per Focus Audiovisuals

11. Millor pel·lícula d'animació

    Deep, dirigida per Julio Soto Gúrpide, escrita per Julio Soto Gúrpide, José Tatay i Salva Rubio i produïda per The Kraken Films i Thinklab Media
    Tadeo Jones 2. El secreto del Rey Midas, dirigida per Enrique Gato i David Alonso, escrita per Jordi Gasull, Javier Barreira i Neil Landau i produïda per Telecinco Cinema, Telefónica Studios, El Toro Pictures, Ikiru Films i Lightbox Entertainment

12. Millor direcció artística

    Ana Alvargonzález per Incerta glòria
    Llorenç Miquel per The Bookshop (La librería)
    Monica Bernuy per Estiu 1993
    Tim Dickel per Tierra firme

13. Millor actriu secundària

    Anna Castillo per La llamada
    Bruna Cusí per Estiu 1993
    Bruna Cusí per Incerta glòria
    Natalia Tena per Tierra firme

14. Millor actor secundari

    Bill Nighy per The Bookshop (La librería)
    David Verdaguer per Tierra firme
    Emilio Gutiérrez Cava per Brava
    Oriol Pla per Incerta glòria

15. Millor muntatge

    Ana Pfaff i Didac Palou per Estiu 1993
    Ariadna Ribas i Diana Toucedo per Júlia ist
    Bernat Aragonés per The Bookshop (La librería)
    Raúl Román per Incerta glòria

16. Millor música original

    Alfonso Vilallonga per The Bookshop (La librería)
    Ernest Pipó i Pau Boïgues per Estiu 1993
    José González Riera (Marcus JGR) per Incerta glòria
    Leiva per La llamada

17. Millor fotografia

    Dagmar Weaver-Madsen per Tierra firme
    Jean Claude Larrieu per The Bookshop (La librería)
    Josep M. Civit per Incerta glòria
    Santiago Racaj per Estiu 1993

18. Millor vestuari

    Anna Aguilà per Estiu 1993
    Mercè Paloma per Incerta glòria
    Mercè Paloma per The Bookshop (La librería)
    Vinyet Escobar per Tierra firme

19. Millor so

    Albert Gay, Enrique G. Bermejo i Carlos Jiménez per The Bookshop (La librería)
    Diego Casares, Jonathan Darch i Dani Zacharias per Tierra firme
    Eva Valiño, Roger Blasco i Carlos Jiménez per Estiu 1993
    Xavier Mas, Fernando Novillo i Ricard Galceran per Incerta glòria

20. Millors efectes visuals

    Enric Masip, Joan Mussull, David Martí, Montse Ribé, Cesc Biénzobas i Joan Amer per Muse (Musa)
    Lluis Rivera i Jordi San Agustín per Proyecto Lázaro
    Manuel López Egea i Bernat Aragonés per Incerta glòria
    Raúl Romanillos i Jordi San Agustín per Abracadabra

21. Millor maquillatge i perruqueria

    Alma Casal per Incerta glòria
    Montse Sanfeliu i Laura Vacas per The Bookshop (La librería)
    Pilar Guillem i Marta Arce per Estiu 1993
    Sylvie Imbert i Paco Rodríguez Frías per Abracadabra

22. Millor pel·lícula europea

    Dunkirk (Dunkerque), escrita i dirigida per Christopher Nolan. Regne Unit
    La tortue rouge (La tortuga roja), dirigida per Michael Dudok de Wit i escrita per Michael Dudok de Wit. França i Japó
    Lady Macbeth, dirigida per William Oldroyd i escrita per Alice Birch. Regne Unit
    Toni Erdmann, escrita i dirigida per Maren Ade. Alemanya

Entra per fer un comentari