Els Premis de la Crítica de les Arts Escèniques 2019 ja tenen finalistes. La gala prevista per dilluns 23 de març a La Villarroel s’ha ajornat sense nova data a causa del Coronavirus. Europa Bull i Falaise, en l’apartat de teatre, i Flamingos On Goldberg Variations / Variations, en el de dansa, són les més ben valorades pels respectius jurats. Consulteu el conjunt de nominacions al final de l’article.

La secció de teatre dels Premis de la Crítica de les Arts Escèniques ha distingit Europa Bull com la proposta amb més nominacions. Concretament, la coproducció del Teatre Nacional de Catalunya, el festival Temporada Alta en el marc del Premi Quim Masó 2018 i Indigest opta a 8 premis, entre altres el d’Espectacle, i dos per Jordi Oriol (direcció i dramatúrgia / adaptació). La segueix amb cinc nominacions Falaise, de la companyia Baró d’Evel. A continuació empaten a quatre Com els grecs, del Teatre Lliure; La reina de la bellesa de Leenane, de La Perla 29; Els Ocells, de La Calòrica i la Sala Beckett i el musical La tienda de los horrores, de Nostromo Live.

En dansa, es disputen el premi a l’Espectacle Nacional les propostes Flamingos d’Albert Quesada, Rèquiem de Maria Rovira i On Goldberg Variations / Variations, una creació de Mal Pelo que també opta al premi en les categories de Ballarina (Zuriñe Benavente) i Ballarí (Zoltán Vakulya). A més, s’incorpora una nova categoria de Dansa de Repertori i Clàssica.

La gala i els premis especials

Aquest any, la irreverent i polifacètica Glòria Ribera (Versiones parciales de mi vida y mi gloria) serà l’encarregada d’obrir l’acte amb un número ple de música i humor. Un any més, la festa serà conduïda pels periodistes Anna Pérez Pagès i Toni Puntí. Durant la gala –sense data confirmada– s’entregaran diversos premis especials, entre ells al creador Hermann Bonnín, director de l’Institut del Teatre (1971-1981) i president de l’Associació d’Actors i Directors Professionals de Catalunya (1997-2004) que rebrà el guardó honorífic Gonzalo Pérez de Olaguer. Es reconeix així la seva trajectòria com a reputat director, actor, professor d’art dramàtic i cofundador de l’Espai Brossa (1997-2011), posteriorment La Seca Espai Brossa (2011-2019).

Altrament, el premi a la Sala recaurà en l’Antic Teatre per la seva aposta des de 2003 per l’experimentació en les arts escèniques contemporànies i per la seva labor com a trampolí de la creació emergent. El jurat de dansa, per la seva banda, retrà homenatge amb una menció especial al Festival Deltebre Dansa, que al 2019 va celebrar el seu quinzè aniversari.

La novetat d’aquest any és la instauració del nou Premi Maria José Ragué, investigadora, crítica cultural i pionera en la lluita pels drets de les dones que ens va deixar el passat mes de juny. El guardó pretén reivindicar anualment una contribució feta des del món de les arts escèniques a les reivindicacions feministes. En aquesta primera edició es destacarà el Projecte Vaca, una iniciativa de llarga trajectòria i història al nostre país. Aquesta associació de creadores escèniques constituïda l’any 1998 té la voluntat de potenciar la incidència de les dones creadores en tots els nivells del sector professional i duu a terme una tasca permanent d’investigació, experimentació i producció en l’àmbit de la creació escènica.

Recomana, organitzadora dels Premis de la Crítica de les Arts Escèniques

Els Premis de la Crítica –des del 2015 Premis de la Crítica de les Arts Escèniques– s’atorguen per donar suport i difondre l’excel·lència d’una de les manifestacions culturals més importants de Catalunya: les arts escèniques (teatre, dansa, arts de carrer, teatre familiar i espectacles que atreuen al públic jove).

Recomana, associació organitzadora dels Premis de la Crítica, va néixer el juny del 2013 com a plataforma virtual de crítics i crítiques a la pàgina web Recomana.cat. Un projecte professional d’acompanyament al públic, amb la voluntat de garantir-li la major satisfacció en el consum cultural, que ofereix a l’usuari/ària un ampli ventall de crítiques de la cartellera de Barcelona i bona part de Catalunya, com també accions presencials relacionades amb determinats espectacles i festivals.

Consulta tots els finalistes

Espectacle

Com els grecs, Teatre Lliure

Europa Bull, Indi Gest, Premi Quim Masó 2018 i Teatre Nacional de Catalunya

Falaise, Festival GREC Barcelona 2019, Teatre Lliure i altres coproductors internacionals

Espectacle Internacional

Germinal, Halory Goerger i Antoine Defoort

Paisajes para no colorear, GAM – Centro Cultural Gabriela Mistral i Compañía de Teatro La Re-Sentida

Taylor Mac – A 24 Decade-History of Popular Music, Pomegranate Arts i Nature’s Darlings

Noves Tendències

Excalibur i altres històries d’animals morts, Hermanas Picohueso

Suite TOC núm. 6, Les Impuxibles

This is Real Love, VVAA Col·lectiu

Musical

La tienda de los horrores, Nostromo Live

Ocaña, reina de las Ramblas, OBNC (Òpera de Butxaca i Nova Creació)

West Side Story, SOM Produce

Petit Format

Ramon, M. Monegal, F. Ferrer i cia. Eòlia

Reiseführer, La Ruta 40 i Teatre Lliure

Stabat Mater, Companyia de Montse Esteve

Direcció

Blaï Mateu i Claire Decourtye (Falaise)

Josep Maria Mestres (Com els grecs)

Jordi Oriol (Europa Bull)

Actriu Principal

Rosa Boladeras (La Rambla de les Floristes)

Montse Esteve (Stabat Mater)

Marta Marco (La reina de la bellesa de Leenane)

Actor Principal

Nao Albet (Esperant Godot)

Pere Arquillué (Jerusalem)

Pablo Derqui (Com els grecs)

Actriu Repartiment

Mercè Arànega (Com els grecs)

Marissa Josa (La reina de la bellesa de Leenane)

Olga Onrubia (Europa Bull)

Actor Repartiment

Enric Auquer (La reina de la bellesa de Leenane)

Joan Carreras (Europa Bull)

Xavi Francés (Els ocells)

Actriu Musical

Mariona Castillo (El temps que no tindrem)

Diana Roig (La tienda de los horrores)

The Sey Sisters (Edna, Kathy i Yolanda Sey Asare) (La tienda de los horrores)

Actor Musical

Iñaki Mur (Rent)

Marc Pociello (La tienda de los horrores)

Joan Vázquez (Ocaña, reina de las Ramblas)

Text

Jordi Casanovas (La dansa de la venjança)

Pau Miró (Una història real)

Mar Monegal (Ramon)

Dramatúrgia / Adaptació

Roberto G. Alonso (Laberint Striptease)

Jordi Oriol (Europa Bull)

Joan Yago (Els ocells)

Música Original / Adaptada

Joan Garriga (La bona persona de Sezuan)

Carles Pedragosa, Sasha Agranov, Karl Stets (Europa Bull)

Clara Peya (Suite TOC núm. 6)

Espai Escènic

Lluc Castells (Falaise)

Silvia Delagneau i Max Glaenzel (Europa Bull)

Max Glaenzel (El gran mercado del mundo)

Vestuari

Montse Amenós (La Rambla de les Floristes)

Albert Pascual (Els ocells)

Céline Sathal (Falaise)

Il·luminació

Pep Barcons (La bona persona de Sezuan)

Marc Salicrú (El chico de la última fila)

Jaume Ventura (La reina de la bellesa de Leenane)

Eines Digitals

Hermanas Picohueso (Excalibur i altres històries d’animals morts)

Projecte Ingenu i Alfonso Ferri (La dona pantera)

Vicenç Viaplana (Abans que es faci fosc)

Espai Sonor

Carles Bernal (Suite TOC núm. 6)

Fred Bühl (Falaise)

Jordi Salvadó (Europa Bull)

Revelació

Guillem Barbosa (El chico de la última fila)

Nil Cardoner (Una història real)

Anna Chinchilla + Júlia Bertran (Así bailan las putas)

Espectacle nacional

Flamingos d’Albert Quesada, Mercat de les Flors i Dansa Quinzena Metropolitana.

On Goldberg Variations / Variations, Mal Pelo, Teatre Nacional de Catalunya, Dansa Quinzena Metropolitana de Barcelona i Icec-Departament de Cultura de la Generalitat de Catalunya

Rèquiem de Maria Rovira, Crea Dance Foundation i Centre Cultural Terrassa

Espectacle Internacional

Les Bacants – preludi per a una purga de Marlene Monteiro Freitas, diversos coproductors internacionals

Mirage de Hodworks, Off Alapítvány i MU Theatre Budapest

Rare Birds, Compagnie Un Loup pour l’Homme i altres coproductors internacionals

Dansa de repertori i clàssica (Premi nou)

El lago de los cisnes i La cenicienta, Ballet Nacional de Cuba / Ballet Nacional de Cuba i Teatres de la Generalitat Valenciana

Tres coreografies, Ballet BC de Vancouver

Wings of Wax, Petite mort i Bella Figura, Ballet de l’Òpera de Lió (Jirí Kylián)

Solo

Legítimo / Rezo de Jone San Martín, Mercat de les Flors i The Forsythe Company

Two de Russell Maliphant (Carlos Acosta), Russell Maliphant Dance Company Production

Quartiers libres de Nadia Beugré, Latitudes Prod., Mercat de les Flors i Àfrica Moment

Coreografia

AM27 de Javier Guerrero, Grec 2019 Festival de Barcelona i Institut del Teatre

Torus, de Humanhood. Diversos coproductors internacionals

Trama de Roser López Espinosa, Mercat de les Flors, Quinzena Metropolitana, Festival Temporada Alta, Lowland Performing Arts SL

Ballarina

Natacha Kouznetsova (estO NO eS Mi CuerpO d’Olga Mesa)

Jill Goh (Torus de Humanhood)

Zuriñe Benavente (On Goldberg Variations / Variations de Mal Pelo)

Ballarí

Juan Pablo Cámara (Dark Field Analysis de Jefta van Dinther)

Ricardo Castellanos (Gala Ballarins Catalans al món)

Zoltán Vakulya (On Gooldberg Variations / Variations de Mal Pelo)

Bye bye, Confetti, Companyia de Comediants La Baldufa

Estrella, Marie de Jongh Teatroa

Polzet, Zum-Zum Teatre i Teatro Paraiso

El Caminar, 1+(1+1)

Peix, Hotel iocandi i Col·lectiu La Persiana

Pinkfish, Ana Borrosa

Els ocells / Feísima enfermedad y muy triste muerte de la reina Isabel I, La Calòrica i Temporada Alta / La Calòrica i Teatre Lliure

Excalibur i altres històries d’animals morts, Hermanas Picohueso

L’amansi(pa)ment de les fúries, Parking Shakespeare

Paisajes para no colorear, GAM – Centro Cultural Gabriela Mistral i Compañía de Teatro La Re-Sentida

Consulta el jurat

Jurat XXII TEATRE

Jordi Bordes (El Punt Avui), Sergi Dòria (ABC), Imma Fernández (El Periódico), Teresa Ferré (El Temps de les Arts), Santi Fondevila (Ara/ time Out Barcelona), Andreu Gomila (Time Out Barcelona), Iolanda G Madariaga (Recomana), Gema Moraleda (Somnis de teatre / La Llança), Juan Carlos Olivares (La Vanguardia/Time Out Barcelona), Ramon Oliver (La Vanguardia-Què fem), Marcos Ordóñez (El País), Xavi Pardo (RAC1 / Àrtic), Manuel Pérez i Muñoz (Entreacte/Time Out/El Periódico), Oriol Puig Taulé (Núvol), Núria Sàbat (Recomana), José Carlos Sorribes (El Periódico), Andreu Sotorra (Clip de Teatre) i Pep Vila (Catalunya Ràdio).

Jurat VI DANSA

Clàudia Brufau (Revista Musical Catalana), Natàlia Chocarro (El Punt Avui), Valèria Gaillard (Ara), Oriol Puig Taulé (Núvol), Bàrbara Raubert (Time Out Barcelona) i Jordi Sora i Domenjó (Escena de la memòria).

Jurat VI FAMILIAR

Jurat: Ferran Baile (Recomana), Jordi Bordes (El Punt Avui), Núria Cañamares (Entreacte), Dani Chicano (Escena Familiar), Iolanda G Madariaga (Recomana) i Marc Sabater (Petit Sabadell/ Petit Terrassa).

Jurat V ARTS DE CARRER

Jurat: Núria Cañamares (Entreacte), Imma Fernández (El Periódico), Gema Moraleda (Somnis de teatre), Xavi Pardo (RAC 1), Manuel Pérez i Muñoz (Entreacte/Time Out/El Periódico) i Oriol Puig Taulé (Núvol).

Jurat III Premi NOVAVEU

Jurat: Júlia Boixader Duñó, Paula Castillo, Joana Cortils Munné, Alba Cuenca Sánchez, Nil Martín López, Judit Martínez Gili, Anna Molinet Mateo, Mar Panyella Bonet, Maria Pujol, Annie Pugnau Sáez, Martí Rossell Pelfort, Cris Sanz-Gadea, Laura Ulldemolins i Cèlia Ventura i Gabarró.

Compartir.

Sobre l’autor

Revista d'arts escèniques i audiovisuals de Catalunya. Des de 1988.

Deixa una resposta