La gala d’entrega se celebrarà el dilluns 3 d’abril al Teatre Romea

ACN – La producció del Teatre Lliure Fàtima, de Jordi Prat i Coll encapçala el rànquing dels finalistes dels XXV Premis de la Crítica d’Arts Escèniques, amb nou nominacions entre les quals a millor espectacle, direcció, text i actriu principal (Queralt Casasayas). En teatre, la segueixen Animal negre tristesa, dirigida per Julio Manrique, amb sis; el musical Golfus de Roma, que parteix amb cinc opcions, i Pares normals, d’Els Amics de les Arts, amb quatre. En dansa la coproducció Tradere, de Laia Santanach, despunta amb dos nominacions. Els aspirants al premi al millor actor són Pere Arquillué (El cos més bonic que s’haurà trobat mai en aquest lloc), Juan Diego Botto (Una noche sin luna) i Oriol Guinart (Isadora a l’armari).

El jurat dels premis que organitza la plataforma de la crítica Recomana, han fet públic aquest dimecres els nominats de la XXV edició. Una edició que desvetllarà els guanyadors en una gala al Teatre Romea el proper 3 d’abril

En dansa, Tradere de Laia Santanach opta a dos guardons: coreografia i espectacle nacional. En aquesta última categoria també hi trobem NEST, de SARAU / Marie Gyselbrecht, un espectacle que ha estat nominat pels jurats de dansa i arts de carrer.

En tres ocasions, diferents jurats han coincidit en distingir un mateix espectacle. Passa amb Poi, de la cia. D’es Tro de Guillem Vizcaíno, que aspira a guardons en circ, i arts de carrer. I també és el cas d’El desig del cor, la proposta dirigida per Lucia del Greco que opta a dos reconeixements del jurat de teatre (Petit format i Revelació) i al premi Novaveu.

A continuació, el llistat complet de finalistes:

TEATRE (XXV)

ESPECTACLE
Animal negre tristesa. Sala Beckett i Teatro Español
Fàtima. Grec 2022 Festival de Barcelona i Teatre Lliure
Una noche sin luna. La Rota Producciones, Barco Pirata Producciones i
Concha Busto Producción y Distribución

ESPECTACLE INTERNACIONAL
Catarina e a beleza de matar fascistas. Teatro Nacional D. Maria II
La trilogie des contes immoraux (pour Europe). Cie Non Nova. Diversos
coproductors internacionals
Triptych. Peeping Tom. Diversos coproductors internacionals

NOVES TENDÈNCIES
Concrete Matter. Los Detectives. Antic Teatre, Festival Dansa Metropolitana,
La Caldera i el Graner
Los figurantes. Ça Marche. Teatre Lliure, Festival TNT, Conde Duque i Nau
Ivanow
Una imagen interior. El Conde de Torrefiel. Grec 2022 Festival de Barcelona i
altres coproductors internacionals

MUSICAL
Company. Teatro del Soho CaixaBank
Golfus de Roma. Focus i Festival Internacional de Teatro Clásico de Mérida
Pares normals. Els Amics de les Arts i Minoria Absoluta

PETIT FORMAT
Cadires. Centaure Produccions i Teorema Teatre
El desig del cor. Lucia del Greco
El gegant del Pi. Cassandra Projectes Artístics. Amici Miei Produccions, Teatre
Jardí de Figueres, Sala La Planeta de Girona i Teatre Municipal de Banyoles

DIRECCIÓ
Julio Manrique (Animal negre tristesa)
Josep M. Mestres (L’oreneta)
Jordi Prat i Coll (Fàtima)

ACTRIU PRIN
CIPAL
Queralt Casasayas (Fàtima)
Míriam Iscla (Crim i càstig)
Laia Marull (El pes d’un cos)

ACTOR PRINCIPAL

Pere Arquillué (El cos més bonic que s’haurà trobat mai en aquest lloc)
Juan Diego Botto (Una noche sin luna)
Oriol Guinart (Isadora a l’armari)

ACTRIU REPARTIMENT

Mireia Aixalà (Amèrica)
Mercè Arànega (Fàtima)
Tilda Espluga (Fàtima)

ACTOR REPARTIMENT
Guillem Balart (Romeu i Julieta)
Carles Pedragosa (El pes d’un cos)
Xavi Sáez (Al final, les visions)

ACTRIU MUSICAL

Anna Moliner (Company)
Ana San Martín (Golfus de Roma)
Annabel Totusaus (Pares normals)

ACTOR MUSICAL

Jordi Bosch (Golfus de Roma)
Enric Cambray (Pares normals)
Eloi Gómez (Golfus de Roma)

TEXT

Josep M. Miró (El cos més bonic que s’haurà trobat mai en aquest lloc)
Jordi Prat i Coll (Fàtima)
Victoria Szpunberg (El pes d’un cos)

ADAPTACIÓ/ DRAMATÚRGIA

Pau Carrió (Crim i càstig)
Alberto Conejero (El mar. Visió d’uns nens que no l’han vist mai)
Josep M. Miró (Els homes i els dies)

MÚSICA ORIGINAL/ADAPTADA
Carles Pedragosa, Joan Solé i Sabina Witt (El pes d’un cos)
Els Amics de les Arts (Pares normals)
Guillem Rodríguez (Al final, les visions)

ESPAI
ESCÈNIC
Frederic Amat (Yerma)
Alejandro Andújar (Animal negre tristesa)
Marc Salicrú (Fàtima)

VESTUARI

Frederic Amat i Rosa Esteva (Yerma)
Montse Amenós (Golfus de Roma)
Albert Pascual (Fàtima)

IL·LUMINACIÓ

Guillem Gelabert (Unes abraçades insuportablement llargues)
Manoly Rubio García (Una imagen interior)
Jaume Ventura (Animal negre tristesa)

EINES DIGITALS

Desilence (Immersive Next to Normal)
Francesc Isern (Animal negre tristesa)
Joan Rodón (Érem tres germanes)

ESPAI SONOR

Clara Aguilar (Dels intestins una soga i del cul un sac de gemecs)
Damien Bazin (Animal negre tristesa)
Rebecca Praga i Uriel Ireland (Una imagen interior)

REVELACIÓ

Martí Cordero i Sergi Espina (Dirrrty Boys)
Lucia del Greco (El desig del cor)
Daniela Fumadó (Fàtima)

Jurat format per Rosa Badia (Cadena Ser Tot és Comèdia), Jordi Bordes (El Punt Avui
/ Recomana), Magí Camps (La Vanguardia), Carme Canet (Catalunya Ràdio Entre
Caixes), Laura Contreras (Teló de fons), Alba Cuenca Sánchez (Recomana / Entreacte),
Sergi Dòria (ABC), Elisa Díez (Butaques i Somnis / Recomana), Imma Fernández
(Recomana), Martí Figueras (Núvol), Santi Fondevila (Diari Ara), Andreu Gomila (El
Temps de les Arts / Time Out Barcelona), Judit Martínez Gili (Crit Cultural / Novaveu),
Juan Carlos Olivares (La Vanguardia / Recomana) (coordinador del jurat), Ramon Oliver
(La VanguardiaQuè fem / Recomana), Oriol Osan (Núvol), Xavi Pardo (RAC1), Manuel
Pérez i Muñoz (Entreacte / El Periódico), Ana Prieto Nadal (Núvol), Oriol Puig Taulé
(Núvol / El País), Andreu Sotorra (Clip de Teatre) i Pep Vila (L’Apuntador).

DANSA (IX)

ESPECTACLE NACIONAL

NEST de SARAU / Marie Gyselbrecht. Festival Sismògraf, Plataforma HOP i
Danseu Festival.
RAUXA d’Aina Alegre. Diversos coproductors internacionals
Tradere de Laia Santanach. Mercat de les Flors, Ballet National de Marseille,
Dansa metropolitana, Fira Mediterrània de Manresa, Dansàneu i Lasanta

ESPECTACLE INTERNACIONAL

Any attempt will end in crushed bodies and shattered bones de Jan Martens,
Grip i Dance On Ensemble. Diversos coproductors internacionals.
Larsen C de Christos Papadopoulos / The Lion and the Wolf. Diversos
coproductors internacionals
Through the Grapevine d’Alexander Vantournhout / Not Standing. Diversos
coproductors internacionals.

COREOGRAFIA

Gaston Core (Chorus)
Marcos Morau (Los perros)
Laia Santanach (Tradere)

BALLARINA

Shreyashee Nag (Above)
Berta Pascual (Cyberexorcisme)
Julia Sanz (Meohadim)

BALLARÍ

Guillem Jiménez (Desbordes)
Kiko López (Diàlegs Aliansat)
Guille VidalRibas (Transmissions Conferència ballada sobre danses urbanes)

Jurat
format per Clàudia Brufau (Núvol) (coordinadora del jurat), Sara Esteller
(saraesteller.com), Oriol Puig Taulé (Núvol / El País), Bàrbara Raubert (diversos mitjans)
i Júlia Vernet (Núvol).

FAMILIAR (IX)

Biblioteca de la curiositat infinita. Marga Socias
Miranius. L’aventura d’habitar el món. De_paper
Univers. Engruna Teatre i laSala / Festival elPetit

Jurat f
ormat per Ferran Baile (Recomana), Jordi Bordes (El Punt Avui / Recomana),
Núria Cañamares (Entreacte) (coordinadora del jurat), Dani Chicano (Proscenium),
Martí Figueras (Núvol), Martí Rossell Pelfort (Novaveu) i Marc Sabater (Petit Sabadell /
Petit Terrassa).

ARTS DE CARRER (VIII)

NEST. SARAU / Marie Gyselbrecht. Festival Sismògraf, Plataforma HOP i
Danseu Festival
Poi. Cia. D’es Tro
Reverse. Johannes Bellinkx

Jurat format per Núria Cañamares (Entreacte), Alba Cuenca Sánchez (Recomana /

Entreacte), Imma Fernández (Recomana), Gema Moraleda (Somnis de Teatre), Xavi
Pardo (RAC1), Manuel Pérez i Muñoz (Entreacte / El Periódico) (coordinador del jurat) i
Oriol Puig Taulé (Núvol / El País).

NOVAVEU (VI)

DEMOCRAZY. La Transición, Borbón y cuenta nueva. Cia. La Saura
El desig del cor. Lucia del Greco
Sfumato (assajant per la caiguda dels contorns). Cia. Llum de Fideu
Un segundo bajo la arena. Col·lectiu Desasosiego i Suport a la Creació
FiraTàrrega

Jurat format per Elena Alcalde, Dolça Alcanyís, Paula Castillo, Alba Cuenca Sánchez

(coordinadora del jurat), Àlex Grande Alonso, Tatiana González, Àlex Locubiche
Vílchez, Judit Martínez Gili, Nil Martín López, Maria Pujol i Martí Rossell Pelfort.

CIRC (II)

La torre de Nadal. Ajuntament de Barcelona i Gran Teatre del Liceu
Poi. Cia. D’es Tro
Vetus Venustas. Cia Cíclicus

Jurat format per Marcel Barrera (Zirkòlika) (coordinador del jurat), Jordi Bordes (El Punt

Avui / Recomana), Núria Cañamares (Entreacte), Marta Cervera (El Periódico), Imma
Fernández (Recomana) i Vicent Llorca (Zirkòlika).

Compartir.

Sobre l’autor

Revista d'arts escèniques i audiovisuals de Catalunya. Des de 1988.

Deixa una resposta