32 produccions competiran en les 21 categories dels XII Premis Gaudí, que s’entregaran el 21 de març a l’Auditori del Fòrum CCIB.

La Vampira de Barcelona, una reinterpretació del mite de la presumpta assassina de nens a l’inici del segle XX, parteix com a favorita amb 14 nominacions, entre elles la de Millor Pel·lícula, Direcció per Lluís Danés en la seva primera pel·lícula de ficció, Actriu Protagonista per Nora Navas, Actor Secundari per Francesc Orella i una doble menció en la categoria de Millor Actriu Secundària per a Bruna Cusí i Núria Prims.

La segueix de prop Las Niñas, òpera prima escrita i dirigida per l’aragonesa Pilar Palomero. Aquest retrat del despertar de la preadolescència en un ambient marcat per l’educació catòlica opta a 13 premis. Entre altres, la producció està nominada a Millor Pel·lícula en llengua no catalana, Guió, Direcció i protagonista i secundària femenines per Andrea Fandos i Natalia de Molina respectivament. La tercera candidata en nombre d’opcions a premi (9) és Sentimental, l’adaptació de l’obra de teatre Els veïns de dalt. L’autor Cesc Gay està doblement nominat com a director i guionista, i entre els actors hi ha possibilitat de guardó per Javier Cámara – protagonista- i Alberto San Juan – secundari-.

Entre les persones reconegudes d’enguany, un 54% són dones, destacant en categories de presència habitualment masculina com el so o el muntatge. També en la direcció, on a més de Palomero està nominada Iciar Bollain per La Boda de Rosa. I en guió, amb Palomero, Bollaín -que comparteix l’autoria amb Alicia Luna– i Nuria Giménez Lorang per My Mexican Bretzel. Aquesta última  també opta als premis de millor pel·lícula documental i muntatge, que signa la mateixa guionista amb Cristóbal Fernández.

Aquí teniu el llistat complet de les nominacions:

Millor Pel·lícula

  • L’OFRENA. Dirigida per Ventura Durall, escrita per Ventura Durall, Guillem Sala, Clara Roquet i Sandra Beltrán i produïda per Nanouk Films, Suica Films, Fasten Films i Bord Cadre Films, amb producció associada de Televisió de Catalunya.
  • LA DONA IL·LEGAL. Dirigida per Ramon Térmens escrita per Ramon Térmens i Daniel Faraldo i produïda per Segarra Films, La dona il•legal A.I.E. i Mimesis Film, amb la participació de Televisió de Catalunya.
  • LA VAMPIRA DE BARCELONA. Dirigida per Lluís Danés, escrita per Maria Jaén i Lluís A. Martínez i produïda per Brutal Media i Filmax, amb producció associada de Televisió de Catalunya.
  • LES DUES NITS D’AHIR. Dirigida per Pau Cruanyes i Gerard Vidal, escrita per Pau Cruanyes, Gerard Vidal, Eudald Valdivieso i Ignasi Àvila i produïda per Benecé Produccions, amb la participació de Televisió de Catalunya.

Millor Pel·lícula en llengua no catalana

  • ADÚ. Dirigida per Salvador Calvo, escrita per Alejandro Hernández i produïda per Ikiru Films, Telecinco Cinema, La Terraza Films i Un mundo prohibido, A.I.E.
  • LA BODA DE ROSA. Dirigida i escrita per Iciar Bollain, i produïda per La Boda de Rosa La Película, A.I.E. Setembro Cine, Tandem Films, Turanga Films i Halley Production.
  • LAS NIÑAS. Dirigida i escrita per Pilar Palomero i produïda per Las Niñas Majicas, A.I.E., Inicia Films i BTeam Prods, amb la participació de Televisió de Catalunya.
  • SENTIMENTAL. Dirigida i escrita per Cesc Gay i produïda per Sentimentalfilm, A.I.E. i Imposible Films, amb la participació de Televisió de Catalunya.

Millor Direcció

  • Cesc Gay, per SENTIMENTAL
  • Iciar Bollain, per LA BODA DE ROSA
  • Lluís Danés, per LA VAMPIRA DE BARCELONA
  • Pilar Palomero, per LAS NIÑAS

Millor Guió

  • Cesc Gay, per SENTIMENTAL
    Iciar Bollain i Alicia Luna, per LA BODA DE ROSA
  • Nuria Giménez Lorang, per MY MEXICAN BRETZEL
  • Pilar Palomero, per LAS NIÑAS

Millor Protagonista Femenina

  • Andrea Fandos, per LAS NIÑAS
  • Anna Alarcón, per L’OFRENA
  • Candela Peña, per LA BODA DE ROSA
  • Nora Navas, per LA VAMPIRA DE BARCELONA

Millor Protagonista Masculí

  • Àlex Brendemühl, per L’OFRENA
  • David Verdaguer, per UNO PARA TODOS
  • Javier Cámara, per SENTIMENTAL
  • Mario Casas, per NO MATARÁS

Millor Direcció de Producció

  • David Masllorens i Silva, per LA VAMPIRA DE BARCELONA
  • Ester Velasco, per NO MATARÁS
  • Luis Fernández i Ana Parra, per ADÚ
  • Uriel Wisnia, per LAS NIÑAS

Millor Pel·lícula Documental

  • ¿PUEDES OÍRME?. Dirigida per Pedro Ballesteros, escrita per Pedro Ballesteros i Aurora Sulli i produïda per Mallerich Films Paco Poch.
  • LA MAMI. Dirigida i escrita per Laura Herrero Garvin i produïda per Cacerola Films i Gadea Films.
  • MY MEXICAN BRETZEL. Dirigida i escrita per Nuria Giménez Lorang i produïda per Bretzel & Tequila Film Productions i Avalon PC.
  • THE MYSTERY OF THE PINK FLAMINGO. Dirigida per Javier Polo, escrita per Javier Polo i Sixto García i produïda per Los Hermanos Polo, Japonica Films i Televisió Espanyola, amb la participació de Televisió de Catalunya.

Millor Curtmetratge

  • CANDELA. Dirigit i escrit per Marc Riba i Anna Solanas, i produït per I+G Stop Motion.
  • FORASTERA. Dirigit i escrit per Lucía Aleñar Iglesias, i produït per Distinto Films i La Perifèrica Produccions.
  • NI OBLIT NI PERDÓ. Dirigit per Jordi Boquet Claramunt, escrit per Jordi Boquet Claramunt i Tomàs Bayo i produït per Escac Films.
  • PANTERES. Dirigit i escrit per Èrika Sánchez i produït per Antivaho Cinematográfico.
  • VERA. Dirigit i escrit per Laura Rubirola Sala i produït per Malmo Pictures.

Millor Pel·lícula per a Televisió

  • ÈXODE. Dirigida per Oriol Ferrer, escrita per Marta Grau i produïda per TV3 i Galápagos Media.
  • EL CRÈDIT. Dirigida per Abel Folk i Joan Riedweg, escrita per Jordi Galceran i Ramón Paso i produïda per Focus Audiovisual, S.A., Televisió de Catalunya i Televisió Espanyola.
  • LA FOSSA. Dirigida per Agustí Vila, escrita per Agustí Vila, Nil Quídam i Xavi Romaní, i produïda per Bausan Films, Televisió de Catalunya, À Punt Mèdiai Wise Blue Studio.
  • LA MORT DE GUILLEM. Dirigida per Carlos Marques-Marcet, escrita per Roger Danès i Alfred Pérez-Fargas i produïda per Lastor Media, Som*Batabat, Televisió de Catalunya, À Punt Mèdia i Suica Productions.

Millor Direcció Artística

  • Anna Pujol, per SENTIMENTAL
  • Balter Gallart, per NO MATARÁS
  • Lluís Danés, per LA VAMPIRA DE BARCELONA
  • Monica Bernuy, per LAS NIÑAS

Millor Muntatge

  • Ana Pfaff, per LA MAMI
  • Bernat Aragonés, per A STORMY NIGHT
  • Cristóbal Fernández i Nuria Giménez Lorang, per MY MEXICAN BRETZEL
  • Sofi Escudé, per LAS NIÑAS

Millor Actriu Secundària

  • Bruna Cusí, per LA VAMPIRA DE BARCELONA
  • Natalia de Molina, per LAS NIÑAS
  • Núria Prims, per LA VAMPIRA DE BARCELONA
  • Verónica Echegui, per L’OFRENA

Millor Actor Secundari

  • Abdel Aziz El Mountassir, per LA DONA IL·LEGAL
  • Alberto San Juan, per SENTIMENTAL
  • Francesc Orella, per LA VAMPIRA DE BARCELONA
  • Ernesto Alterio, per TE QUIERO, IMBÉCIL

Millor Música Original

  • Alfred Tapscott, per LA VAMPIRA DE BARCELONA
  • Carlos Naya, per LAS NIÑAS
  • Niño de Elche, per NIÑOS SOMOS TODOS
  • Roque Baños, per ADÚ

Millor Fotografia

  • Bet Rourich, per ÚNO PARA TODOS
  • Daniela Cajías, per LAS NIÑAS
  • Josep M. Civit, per BABY
  • Josep M. Civit, per LA VAMPIRA DE BARCELONA

Millor Vestuari

  • Anna Güell, per SENTIMENTAL
  • Arantxa Ezquerro, per LAS NIÑAS
  • Mercè Paloma, per LA VAMPIRA DE BARCELONA
  • Patricia Monné, per ADÚ

Millor So

  • Albert Gay, Irene Rausell i Yasmina Praderas, per SENTIMENTAL
  • Amanda Villavieja, Alejandra Molina i Fernando Novillo, per LAS NIÑAS
  • Daniela Fermín, Quique López i Carlos Jiménez, per LA VAMPIRA DE BARCELONA
  • Elena Coderch, Laura Tomás i Yasmina Praderas, per NO MATARÁS

Millors Efectes Visuals

  • Esther Ballesteros i Luis Tinoco, per NO MATARÁS
  • Lluís Rivera, Aleix Torrecillas i Anna Aragonès, per LA VAMPIRA DE BARCELONA
  • Lluís Rivera i Alex Villagrasa, per HOGAR
  • Raúl Romanillos i Míriam Piquer, per ADÚ

Millor Maquillatge i Perruqueria

  • Amparo Sánchez, per LA BODA DE ROSA
  • Carmen Arbues, per LAS NIÑAS
  • Laura Pérez i Xavi Valverde, per LA VAMPIRA DE BARCELONA
  • Patricia Reyes, per NO MATARÁS

Millor Pel·lícula Europea

  • LITTLE JOE. Dirigida per Jessica Hausner, escrita per Géraldine Bajard i Jessica Hausner i produïda per Coop 99 Filmproduktion GmbH, Little Joe Productions Ltd i Essential Filmproduktion GmbH.Dirigida per Jessica Hausner, escrita per Géraldine Bajard i Jessica Hausner i produïda per Coop 99 Filmproduktion GmbH, Little Joe Productions Ltd i Essential Filmproduktion GmbH.
  • LONGA NOITE. Dirigida i escrita per Eloy Enciso Cachafeiro, i produïda per Filmika Galaika.
  • SOBRE LO INFINITO. Dirigida i escrita per Roy Andersson i produïda per Roy Andersson Filmproduktion AB, 4 ½ Fiksjon AS, Essential Films, amb producció associada de Parisienne De Production, Sveriges Television AB, Arte France Cinéma, ZDF/Arte i Film Capital Stockholm.
  • SORRY WE MISSED YOU. Dirigida per Ken Loach, escrita per Paul Laverty i produïda per Sixteen Films, Les Films Du Fleuve i Why Not Production..
Compartir.

Sobre l’autor

Revista d'arts escèniques i audiovisuals de Catalunya. Des de 1988.

Deixa una resposta