Els primers (i confiem que últims) Premis de la Crítica d’Arts Escèniques lliurats des del confinament han reconegut Falaise i Europa Bull –que ja encapçalaven el rànquing de nominacions– com dues de les millors propostes del 2019. L’espectacle circense de Baró d’Evel s’ha endut els guardons de Millor espectacle, Espai Escènic per Lluc Castells i Espai Sonor per Fred Bühl, mentre que el muntatge d’Indi Gest s’ha fet amb la Direcció i Dramatúrgia a mans de Jordi Oriol, l’Actriu de Repartiment amb Olga Onrubia i la Música original o adaptada de Carles Pedragosa, Sasha Agranov i Karl Stets.

Els guardons, que compten amb 35 categories, també han premiat Ocaña, reina de las Ramblas com a Millor Musical i Actor de Musical per Joan Vázquez; Els Ocells amb el Premi Actor de Repartiment per Xavi Francés i Vestuari per Albert Pascual; El chico de la última fila amb el d’Il·luminació per Marc Salicrú i Revelació per Guillem Barbosa; i el muntatge xilè Paisajes para no colorear amb els d’Espectacle Internacional i Premi Novaveu. En dansa, Flamingos d’Albert Quesada ha guanyat el premi Espectacle Nacional, el Familiar ha estat per Polzet de Zum-Zum Teatre i els de Millor Actor i Actriu per Pere Arquillué a Jerusalem i Montse Esteve a Stabat Mater, entre d’altres.

Consulteu el palmarès complet dels XXII Premis de la Crítica atorgats per Recomana i (al final de l’article) recupereu íntegrament la gala virtual, que ha combinat les lectures de les candidatures nominades a càrrec dels presentadors Toni Puntí i Anna Pèrez Pagés, les connexions entre els membres de la crítica i les candidatures guanyadores i les intervencions musicals de l’artista Glòria Ribera. A la tardor és prevista una festa a La Villarroel per lliurar físicament els guardons.

Teatre XXII
Premi Gonzalo Pérez de Olaguer
Hermann Bonnín 

Premi Maria José Ragué
Projecte Vaca

Espectacle
Falaise, Festival GREC Barcelona 2019, Teatre Lliure i altres coproductors internacionals

Espectacle internacional
Paisajes para no colorear, GAM – Centro Cultural Gabriela Mistral i Compañía de Teatro La Re-Sentida

Direcció
Jordi Oriol per Europa Bull

Actriu Principal
Montse Esteve per Stabat Mater

Actor Principal
Pere Arquillué per Jerusalem

Actriu de Repartiment
Olga Onrubia per Europa Bull 

Actor de Repartiment
Xavi Francés per Els Ocells

Actriu de Musical
The Sey Sisters (Edna, Kathy i Yolanda Sey Asare) per La tienda de los horrores

Actor de Musical
Joan Vázquez per Ocaña, reina de las Ramblas

Musical
Ocaña, reina de las Ramblas, de OBNC (Òpera de Butxaca i Nova Creació)

Text
Mar Monegal per Ramon 

Adaptació / Dramatúrgia
Jordi Oriol per Europa Bull 

Petit Format
Reiseführer de La Ruta 40 i Teatre Lliure

Espai escènic
Lluc Castells per Falaise

Il·luminació
Marc Salicrú per El chico de la última fila 

Vestuari
Albert Pasqual per Els Ocells 

Eines digitals
Hermanas Picohueso per Excalibur i altres històries d’animals morts 

Espai Sonor
Fred Bühl per Falaise 

Música Original / Adaptada
Carles Pedragosa, Sasha Agranov i Karl Stets per Europa Bull 

Sala
Antic Teatre

Noves tendències
This is Real Love, de VVAA Col·lectiu

Revelació
Guillem Barbosa per El chico de la última fila

El Jurat ha estat format per: Jordi Bordes (El Punt Avui), Elisa Díez (Butaques i Somnis), Sergi Dòria (ABC), Imma Fernández (El Periódico), Teresa Ferré (El Temps de les Arts), Santi Fondevila (Ara/ Time Out Barcelona), Andreu Gomila (Time Out Barcelona), Iolanda G Madariaga (Recomana), Gema Moraleda (Somnis de teatre / La Llança), Juan Carlos Olivares (La Vanguardia/Time Out Barcelona), Ramon Oliver (La Vanguardia-Què fem), Marcos Ordóñez (El País), Xavi Pardo (RAC1 / Àrtic), Manuel Pérez i Muñoz (El Periódico / Entreacte), Oriol Puig Taulé (Núvol), Núria Sàbat (Recomana), José Carlos Sorribes (El Periódico), Andreu Sotorra (Clip de Teatre) i Pep Vila (Catalunya Ràdio).

 

Dansa V

Espectacle
Flamingos d’Albert Quesada, Mercat de les Flors i dansa. Quinzena Metropolitana

Espectacle internacional
Les Bacants – preludi per a una purga de Marlene Monteiro Freitas, Diversos coproductors internacionals

Ballarina
Zuriñe Benavente per On Goldberg Variations / Variations

Ballarí
Ricardo Castellanos per Gala de Ballarins Catalans al Món

Dansa de repertori i clàssica
El lago de los cisnes La cenicienta del Ballet Nacional de Cuba

Coreografia
Trama, de Roser López Espinosa, Mercat de les Flors, dansa. Quinzena Metropolitana, Festival Temporada Alta, Lowland Performing Arts SL

Solo
Quartiers libres de Nadia Beugré, Latitudes Prod.

Menció Especial
Festival Deltebre Dansa, 15 anys

Jurat: Clàudia Brufau (Revista Musical Catalana), Natàlia Chocarro (El Punt Avui),  Valèria Gaillard (Ara), Oriol Puig Taulé (Núvol), Bàrbara Raubert (Time Out Barcelona) i Jordi Sora i Domenjó (Escena de la memòria).

 

Teatre familiar VI

Espectacle: Polzet de Zum-Zum Teatre

Jurat: Ferran Baile (Recomana), Jordi Bordes (El Punt Avui), Núria Cañamares (Entreacte), Dani Chicano (Escena Familiar), Iolanda G Madariaga (Recomana) i Marc Sabater (Petit Sabadell/ Petit Terrassa).

 

Arts de carrer V

Espectacle: Pinkfish d’Ana Borrosa

Jurat: Núria Cañamares (Entreacte), Imma Fernández (El Periódico), Gema Moraleda (Somnis de teatre / La Llança), Xavi Pardo (RAC 1 / Àrtic), Manuel Pérez i Muñoz (El Periódico / Entreacte) i Oriol Puig Taulé (Núvol).

 

Novaveu III

Espectacle: Paisajes para no colorear, GAM – Centro Cultural Gabriela Mistral i Compañía de Teatro La Re-Sentida

Jurat: Júlia Boixader Duñó, Paula Castillo, Joana Cortils Munné, Alba Cuenca Sánchez, Nil Martín López, Judit Martínez Gili, Anna Molinet Mateo, Mar Panyella Bonet, Maria Pujol, Annie Pugnau Sáez, Martí Rossell Pelfort, Cris Sanz-Gadea, Laura Ulldemolins i Cèlia Ventura i Gabarró.

Compartir.

Sobre l’autor

Revista d'arts escèniques i audiovisuals de Catalunya. Des de 1988.

Deixa una resposta