Els Premis Butaca 2020 ja han anunciat les nominacions d’una 26a edició que ha suprimit algunes de les categories pels efectes de la covid-19. La gala de la ‘Pandemic Edition’, virtual i sense públic, es farà el 15 de desembre. Les votacions estan obertes fins al 9 de desembre.

Amb l’eslògan “Fora Màscares”, els vint-i-sisens Premis Butaca de Teatre de Catalunya atorgats per votació popular reivindiquen la necessitat de celebrar-se per, un any més –i, “aquest, més que mai”–, actuar com a altaveu del sector. Així ho van manifestar ahir al vespre els seus impulsors, Glòria Cid i Toni Martín, des del compte d’Instagram @premisbutaca amb un Live molt participat en què, una a una, van anar destapant les 20 categories que opten al reconeixement.

Excepcionalment, en la present ‘Pandemic Edition’ –com l’anomenen els mateixos organitzadors– no hi figuren algunes categories com ara la de Noves dramatúrgies o Intèrprets de dansa pel fet, argumenten, que “la temporada va acabar a meitats de març” i, conseqüentment, “s’han vist afectades per la manca d’exhibició”. Aquesta decisió ha generat certa polèmica, a la qual han respost que “la tria s’ha fet en mesura del volum d’exhibició” en un any en què s’han estrenat “molts més espectacles de text” que d’altres que “encaixin” dins les categories eliminades i han aclarit que tornaran a contemplar-se en futures edicions.

Aquesta no és l’única polseguera que han aixecat els Butaca 2020. A través de les xarxes també s’ha comentat la resolució dels nominats a Públic familiar, qüestionant si els espectacles seleccionats –La bruixa de la tramuntana (Teatre Liure), Nada es imposible (Mago Pop) i Veus que no veus (Cia. Pepa Plana)– són o no representatius del sector de les arts escèniques adreçades a tots els públics, així com per què no opten a altres categories en joc com ara Millor actor o actriu, Escenografia, Llums o Vestuari. Unes reflexions que s’afegeixen a d’altres igualment ja endèmiques com ara la no inclusió de les Arts de carrer, per exemple.

Votacions fins al 9 de desembre

Debats –totalment pertinents– a banda, les votacions ja són obertes. Poden efectuar-se com sempre a través de la pàgina web fins al dimecres 9 de desembre a les 23h, pràcticament una setmana abans del lliurament dels guardons.

La gala dels Butaca també s’ha adaptat a la normativa per la covid-19 i se celebrarà el dimarts 15 de desembre, a les 22h, des del Teatre de Premià de Mar. No comptarà amb públic i es podrà seguir en directe des del web dels Butaca i a través de la retransmissió de La Xarxa de televisions locals.

Jerusalem (dirigida per Julio Manrique i amb Pere Arquillué com a cap de cartell) és la gran nominada optant a fins a 8 categories. La segueixen de prop al rànquing Europa Bull, La Rambla de les Floristes i La tienda de los horrores amb 7 nominacions, Infanticida amb 6 i Justícia amb 5.

Recupereu aquí l’anunci de les nominacions via Instagram Live i consulteu, a continuació, el llistat complet de nominats. El Premi d’Honor Anna Lizaran s’anunciarà properament.

NOMINACIONS PREMIS BUTACA 2020

MUNTATGE TEATRAL
1.- Europa Bull (Indi Gest / Premi Quim Massó’18 / TNC)
2.- Falaise (Baró d’Evel)
3.- Jerusalem (Romea)
4.- Justícia (TNC)
5.- L’amic retrobat (Teatre de l’Aurora)
6.- La Rambla de les floristes (TNC)

PETIT FORMAT
1.- Aquest país no descobert que no deixa tornar de les seves fronteres cap dels seus viatgers (Titus Andrònic / Temporada Alta / Sala Beckett)
2.- El pequeño poni (Flyhard Produccions)
3.- Lo nuestro (Flyhard Produccions)
4.- Reiseführer (Ruta 40 / Teatre Lliure)

MILLOR DIRECCIÓ TEATRAL
1.- Àlex Rigola (Aquest país no descobert que no deixa tornar de les seves
fronteres cap dels seus viatgers)
2.- Jordi Oriol (Europa Bull)
3.- Jordi Prat i Coll (La Rambla de les floristes)
4.- Josep Maria Mestres (Justícia)
5.- Julio Manrique (Jerusalem)
6.- Marc Angelet (Infanticida)

DANSA
1.- La consagració de la Primavera de Roger Bernat (Teatre Lliure / Elèctrica
Produccions / Festival Instal·lacions – Ajuntament de Cambrils)
2.- Rèquiem (Crea Dance Company / Centre Cultural Terrassa)
3.- Wu Wei (Mercat de les Flors / Teatre Principal de Palma)

MILLOR COREOGRAFIA
1.- Maria Rovira (Réquiem)
2.- Raquel Klein (Wu Wei)
3.- Roser López Espinosa (Novembre)

MILLOR MUSICAL
1.- Aquella nit (La Brutal / Minoria Absoluta)
2.- Infanticida (Neus Pàmies Produccions)
3.- La tienda de los horrores (Nostromo)
4.- Les feres de Shakespeare (Els Pirates Teatre)

ESPECTACLE PER A PÚBLIC FAMILIAR
1.- La bruixa de la tramuntana (Teatre Liure)
2.- Nada es imposible (Mago Pop)
3.- Veus que no veus (Cia. Pepa Plana)

ACTOR TEATRAL
1.- Aitor Galisteo-Rocher (Feísima enfermedad y muy triste muerte de la reina Isabel I)
2.- Josep Maria Pou (Justícia)
3.- Pere Arquillué (Jerusalem)

ACTRIU TEATRAL
1.- Anna Sahun (Nenes i nens)
2.- Imma Colomer (Un dia qualsevol)
3.- Rosa Boladeras (La Rambla de les floristes)

ACTOR REPARTIMENT
1.- Alejandro Bordanove (Justícia)
2.- Carles Pedragosa (Europa Bull)
3.- Marc Rodríguez (Jerusalem)

ACTRIU REPARTIMENT
1.- Anna Bertrán (La morta)
2.- Laura Conejero (Una historia real)
3.- Sílvia Bel (Beckett’s ladies)

ACTOR MUSICAL
1.- Joan Vazquez (Ocaña reina de las Ramblas)
2.- Marc Pociello (La tienda de los horrores)
3.- Ricard Farré (Les feres de Shakespeare)

ACTRIU MUSICAL
1.- Diana Roig (La tienda de los horrores)
2.- Neus Pàmies (Infanticida)
3.- The Sey sisters (La tienda de los horrores)

ESCENOGRAFIA
1.- Alejandro Andújar (Jerusalem)
2.- Lluc Castells (Falaise)
3.- Sílvia Delagneau i Max Glaenzel (Europa Bull)

LLUMS
1.- Albert Faura (La tienda de los horrores)
2.- David Bofarull (La Rambla de les floristes)
3.- Pol Queralt (Infanticida)

VESTUARI
1.- Maria Armengol (Jerusalem)
2.- Miriam Compte (La tienda de los horrores)
3.- Montse Amenós (La Rambla de les floristes)

CARACTERITZACIÓ
1.- Eva Fernández (La Rambla de les floristes)
2.- Helena Fenoy i Marta Ferrer (La tienda de los horrores)
3.- Núria Llunell (Jerusalem)

ESPAI SONOR
1.- Damien Bazin (Jerusalem)
2.- Gerard Marsal Norte (Infanticida)
3.- Jordi Salvadó (Europa Bull)

TEXT
1.- Guillem Clua (Justícia)
2.- Jordi Oriol (Europa Bull)
3.- Mar Monegal (Ramon)

COMPOSICIÓ MUSICAL
1.- Carles Pedragosa Sasha Agranov i Karl Stets (Europa Bull)
2.- Clara Peya (Infanticida)
3.- Dani Espasa (La Rambla de les floristes)

Compartir.

Sobre l’autor

Periodista especialitzada en arts escèniques. "Il faut tout dire. La première des libertés est la liberté de tout dire"

Deixa una resposta