L’obra ‘Wasted’ dels lleidatans Íntims Produccions.

S’incorpora la categoria d’Arts de Carrer i s’amplien les de dansa.

Les obres El Público, El curiós incident del gos a mitjanit i L’art de la comèdia aspiren al premi de millor espectacle dels premis de la Crítica, que ahir van fer públics els finalistes de les seves vint-i-set categories. En aquesta 18ª edició, que per segona vegada organitza Recomana, l’Associació per a la Promoció de les Arts Escèniques, també han estat nominades obres com Wasted (a la categoria espectacle per a joves), The Civil Wars (espectacle internacional) o Medea (Espectacle de dansa).

Com a novetat, enguany es concedeix el premi Arts de Carrer i s’incorporen les categories de coreògraf, ballarina, ballarí i solo als premis de dansa. L’acte de lliurament, conduït pels periodistes Anna Pérez Pagès i Toni Puntí, tindrà lloc a l’Antiga Fàbrica Estrella Damm el dia 21 de març. S’inclourà en el marc de les celebracions del Dia Mundial del Teatre del 27 de març.

Els finalistes de les diferents categories, segons la deliberació dels diferents jurats, són els següents:

 


TEATRE

 

Espectacle:

 

El curiós incident del gos a mitjanit (Fundació Teatre Lliure)

 

El Público (Teatre Nacional de Catalunya / Teatro de la Abadía)

 

L’art de la comèdia (Teatre Nacional de Catalunya)

 

Espectacle internacional:

 

Die Ehe der Maria Braun (Thomas Ostermeier / Schaubühne de Berlin)

 

En avant, marche! (Alain Platel i Frank van Laecke / NT Gent i Les Ballets C de la B)

 

The Civil Wars (Milo Rau / International Institute for Political Murder i F.I.N.D.’15 de la Schaubühne de Berlin)

 

Director:

 

Julio Manrique (El curiós incident del gos a mitjanit)

 

Lluís Pasqual (El rei Lear)

 

Àlex Rigola (Marits i Mullers / El Público

 

Actriu principal:

 

Anna Alarcón (Psicosi de les 4.48)

 

Míriam Iscla (Dona no reeducable)

 

Clara Segura (Conillet i Una giornata particolare)

 

Actor principal:

 

Pablo Derqui (Una giornata particolare

 

Lluís Homar (L’art de la comèdia

 

Pol López (El curiós incident del gos a mitjanit

 

Actriu de repartiment:

 

Marta Angelat (Vilafranca)

 

Mima Riera (Mammón! i Cleòpatra

 

Mar Ulldemolins  (Incerta glòria i Marits i mullers)

 

Actor de repartiment:

 

Manel Barceló (Vilafranca

 

Ramon Madaula (El rei Lear)

 

Manel Sans (Trilogia Tot pels diners)

 

Musical:

 

Molt soroll per no res (Teatre Nacional de Catalunya)

 

Shaking Shakespeare (Moisés Maicas)

 

Sugar (Som-Hi Films)

 

Text:

 

Conillet (Marta Galán) 

 

Mammón! (Nao Albet i Marcel Borràs)

 

Vilafranca (Jordi Casanovas)

 

Dramatúrgia / Adaptació:

 

Al nostre gust (Marc Artigau i Oriol Broggi)

 

Incerta glòria (Àlex Rigola)

 

Somni americà (Oriol Tarrasón)

 

Espai escènic:

 

L’art de la comèdia (Lluc Castells i Jose Novoa)

 

El Público (Max Glaenzel)

 

El rei Lear (Alejandro Andújar i Lluís Pasqual)

 

Il·luminació:

 

Ciara (Lluís Serra i Martí Torras Mayneris)

 

El Público (Carlos Marquerie)

 

Molt soroll per no res (Albert Faura)

 

Vestuari:

 

Amor & Shakespeare (Maria Araujo)

 

El rei Lear (Alejandro Andújar)

 

Molt soroll per no res (Míriam Compte)

 

Disseny de vídeo:

 

El curiós incident del gos a mitjanit (Mar Orfila)

 

Només són dones (Lala Gomà)

 

Una giornata particolare (Francesc Isern)

 

Espai sonor:

 

El curiós incident del gos a mitjanit (Damien Bazin)

 

El Público (Nao Albet)

 

Incerta glòria (Nao Albet)

 

Sala:

 

El Maldà  //  Hiroshima // Sala Flyhard

 

Noves tendències:

 

Cosas que se olvidan fácilmente (Xavier Bobés)

 

La posibilidad que desaparece frente al paisaje (El Conde de Torrefiel)

 

Please continue, Hamlet (Roger Bernat i Yan Duyvendak)

 

Revelació:

 

Lali Àlvarez (Ragazzo)

 

Oriol Pla (Ragazzo i Be God Is)

 

Quim Àvila (Ricard de 3r)

 

TEATRE FAMILIAR / PER A JOVES

 

Espectacle familiar:

 

Faboo (Escena Creativa)

 

Momo (Companyia de Teatre Anna Roca)

 

Patufet, el musical (Anexa)

 

Espectacle per a joves:

 

Ragazzo (Teatre Tot Terreny)

 

Ricard de 3r (À trois teatre)

 

Wasted (Íntims Produccions)

 

DANSA

 

Espectacle:

 

Foot-Ball (Gelabert / Azzopardi)

 

Medea (Thomas Noone Dance)

 

Vorònia (Marcos Morau / La Veronal)

 

Espectacle internacional:

 

À louer (Peeping Tom)

 

El llac dels cignes (English National Ballet)

 

The blind poet (Needcompany)

 

Ballarina:

 

Lali Ayguadé (Bèsties)

 

Lorena Nogal (Vorònia i Zelenstova de Marcos Morau / La Veronal)

 

Rocío Molina (Bosque Ardora)

 

Ballarí:

 

Farruquito (Los Farruco y los Amaya)

 

Juan Carlos Lérida (Al cante)

 

Manuel Rodríguez (Vorònia de Marcos Morau / La Veronal)

 

Coreografia:

 

A place to Bury Strangers (Roberto Olivan / versió SAT Teatre)

 

Fuck-In-Progress (Jordi Cortés)

 

Time Takes The Time Time Takes (Guy Nader i María Campos)

 

Solo:

 

Bye (Mats Ek interpretat per Sylvie Guillem)

 

Bailografía (Juan Carlos Lérida)

 

Wakefield Poole: visiones y revisiones (Mauricio González)

 

ARTS DE CARRER

 

Compra’m (Insectotròpics)

 

CaRRoussel (La Reial)

 

La partida (Vero Cendoya)

 

 

JURATS I MEMBRES 

Jurat Teatre 

Coordina: Juan Carlos Olivares Membres: Joan-Anton Benach, Jordi Bordes, Sergi Doria, Santi Fondevila, Andreu Gomila, César López Rosell, Iolanda G. Madariaga, Marcos Ordóñez, J
uan Carlos Olivares, Ramon Oliver, Xavi Pardo, María José Ragué, José Carlos Sorribes, Andreu Sotorra

Jurat Familiar

Coordina: Jordi Bordes Membres: Ferran Baile, Jordi Bordes, Núria Cañamares , Iolanda Garcia Madariaga, Víctor Giralt, Andreu Sotorra, Josep M. Viaplana

Jurat Dansa

Coordinen:  Bàrbara Raubert i Jordi Sora Membres: Bàrbara Raubert, Carmen del Val, Sara Estellés, Montse Otzet, Jordi Sora

Jurat Arts de Carrer

Coordina: Manuel Pérez Muñoz Membres: Marcel Barrera, Núria Cañamares, Imma Fernandez, Aída Pallarès, Manuel Pérez Muñoz

 

Compartir.

Sobre l’autor

Revista d'arts escèniques i audiovisuals de Catalunya. Des de 1988.

Deixa una resposta